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

Elektrická požární signalizace (EPS)

Elektrická požární signalizace zajišťuje včasnou a rychlou identifikaci a lokalizaci vzniku ohniska požáru. Nasazením systému EPS je tak možné zabránit vzniku velkých škod. EPS lze začlenit do integrovaných bezpečnostních a havarijních systémů ochrany majetku a osob. Systém EPS tvoří vyhodnocovací ústředna, různé typy hlásičů, koncová a popřípadě ovládací zařízení. EPS informuje uživatele o vzniku požáru akustickou a optickou signalizací přímo v objektu nebo pomocí zařízení dálkového přenosu signalizace na stanoviště dohledového poplachového a přijímacího centra (DPPC), které je umístěno u hasičského záchranného sboru (HZS).

Požární hlásiče (EPS)

Funkcí požárních hlásičů je zjistit požár a informovat ústřednu. Hlásiče požáru jsou tlačítkové nebo automatické. Tlačítkové jak už z názvu vyplývá se využívají pro ruční ohlášení a automatické reagují na změny v prostředí a zasílají potřebné informace do ústředny EPS, která je následně vyhodnotí.

Ústředna elektrické požární signalizace (EPS)

Základní součástí EPS je ústředna, která vyhodnocuje informace z jednotlivých čidel a informuje obsluhu o stavu systému. Při vzniku nebezpečí nebo poruchy na některém čidle informuje ústředna o události určeným způsobem.

Přídavná zařízení (EPS)

OPPO: Pro usnadnění obsluhy ústředny EPS jednotkou PO v případě požáru signalizovaného EPS se připojují tzv. Obslužná pole požární ochrany (OPPO), jejichž prostřednictvím je možné provádět základní obsluhu EPS.

KTPO: Pro usnadnění vstupu jednotky hasičského záchranného sboru do objektu je možné použít Klíčový trezor požární ochrany (KTPO), ve kterém je uložen klíč od objektu.

Akustická a optická signalizace

Vnitřní sirény a zábleskové majáky se používají jako doplněk pro akustickou a optickou signalizaci poplachových stavů (vloupání, požár, tísňový poplach, otevření trezoru neautorizovanou osobou, narušení perimetru rozsáhlého objektu atd.). Vnitřní sirény se taky používají pro vytvoření akusticky nesnesitelného prostředí v případě, kdy není instalovaná venkovní siréna.

REFERENCE